Epiphany Platform – Open Source

Z początkiem 2019 roku udostępniliśmy do community projekt którym zajmujemy się od jakiegoś czasu – Epiphany Platform.

Platforma Epiphany to automatyzacja instalacji i konfiguracji komponentów takich jak Kubernetes, Kafka, ElasticSearch, RabbitMQ, Prometheus, PostgreSQL i kilku innych.

Jaki problem rozwiązuje platforma Epiphany?

Platforma rozwiązuje dwa problemy – a właściwie wyzwania które stały przed częścią zespołów developerskich.

  1. Instalacja komponentów z których będą korzystać

Jak łatwo sobie wyobrazić, większość programistów sprawy związane z konfiguracja czy tworzeniem maszyn wirtualnych traktuje (w najlepszym wypadku) jak zło konieczne. Dlaczego powstał tool, który przy minimum konfiguracji będzie w stanie utworzyć całą infrastrukturę i skonfigurować Kubernetes z określoną liczbą Node’ów czy serwerów z Apache Kafka.

Liczba możliwych konfiguracji jest duża, żeby nie przerażać tym bogactwem umożliwiliśmy definiowanie uproszczonych plików yaml, takich jak ten:

Definicja tutaj wyglada dość prosto, jedyne co trzeba uzupełnić to nazwa własnej subskrypcji Azure i ścieżka do kluczy ssh którymi będziemy się łaczyć do nowo powstałego klastra.

2. Możliwość wdrożenia tej samej aplikacji w chmurze i on-prem

Jeszcze do niedawna to był często ignorowany problem – często zespoły tworzyły aplikacje tylko „na chmurę” lub tylko „on-prem”. Wyzwanie pojawiło się gdy aplikacja z on-prem miała być przeniesiona w chmurę lub odwrotnie. Platforma Epiphany sama w sobie nie zapewnia aplikacjom bycia environment agnostic a możliwe jest to dzięki Kubernetes który jest głównym komponentem tej platformy.

Jeżeli Twój Team korzysta z komponentów które sa automatyzowane przez platformę może warto oszczędzić trochę zdrowia programistów i opsów i skorzystać.